قانون جدید تقاضای طلاق از طرف زنان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

قانون جدید تقاضای طلاق از طرف زنان

ایسکانیوز و فانیها – به رغم تصوری که در میان عامه مردم وجود دارد مبنی بر اینکه تقاضای طلاق تنها از حقوق مردان است، قانون مدنی ایران در مواردی حق تقاضای طلاق را برای زنان نیز در نظر گرفته است….

این موارد اگرچه در برابر ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی که تصریح می‌نماید مرد هر وقت که بخواهد می‌تواند زن خود را طلاق دهد، استثناء به حساب می‌آیند اما آشنایی با این موارد خاص می‌تواند در بسیاری از موارد گره از مشکلات خانوادگی بگشاید.
ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی به مرد این حق را می‌دهد که هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد. به عبارت دیگر این ماده انحلالی رابطه زوجیت را از طریق طلاق تنها برای مردان در نظر گرفته است.

اما این ماده تنها در مقام نظر و از جهت نظری کاربرد دارد. یعنی مرد در تقاضای گواهی عدم سازش و جاری شدن صیغه طلاق محتاج استناد به اسباب خاصی نیست اما در مقام عملی تبصره ۲ ماده ۳ لایحه دادگاه‌های مدنی خاص بیان می‌دارد هرگاه شوهر تقاضای طلاق نداد دادگاه ابتدا موضوع را به یک داور از طرف زن و یک داور از طرف مرد ارجاع می‌دهد و این داوران ابتدا باید سعی نمایند میان زوجین سازش ایجاد نمایند و اگر میان زوجین تفاهم و سازش ایجاد نگردید آنگاه داوران باید طی گزارشی به دادگاه گزارش دهند که میان زوجین تفاهم حاصل نیامده است. پس از گزارش داوران مبنی بر عدم سازش ،دادگاه گواهی عدم سازش یا اجازه طلاق را صادر می‌نماید.
مؤلف: رنجبر

۶ نظر

 1. محمد می‌گه:

  با سلام اگر مرد وزنی نتوانند دیگر باهم زندگی کنند و هر دو نفر جدا زندگی کنند و مرد از دادن نفقه و خرج مخارج زن و فرزند خود طفره میرود و حاضر به دادن طلاق هم نمیباشد از چه راهی باید اقدام کرد که زن بتواند طلاق خود را بگیرد با تشکر

 2. shoaeb می‌گه:

  آیا مرد میتواند بدون اجازه از همسر اول همسری دیگر اختیار کند؟؟؟؟؟

 3. سمیه می‌گه:

  ما الان نزدیک ۶ساله در دوران عقد از هم جدا زندگی میکنیم .چون ایشان هم دزد وهم دست بزن وهم زبان فحاشی داردچند بار منو بد جور کتک زد که چشمم سیاه شد ونمیتونستم ببینم به لطف پدرو ومادرم که تو طایفه طلاق نیست نذاشتن من برم نامه پزشک قانونی بگیرم حالا تو دادگه میگم منو زده میگن ثابت کن من چطور ثابت کنم اخه؟؟نه مهریه میده نه طلاقم میده دادگاه میگه باید ملک معرفی کنم ازش حالا هیچی نداره قانون زندانم برداشتن اقا ۲ساله زن صیغه کرده ولی من هنوز دارم بدبختی میکشم تا جدا بشم تازه دادگاه میگه تا اون اقا نخواد تو نمیتونی تقسیط مهریه کنی حتی اگه ۱۰سال طول بکشه اخه این چه قانوناییه شما وضع کردید من دیگه پدرو مادرمم پشتمو خالی کردن به سختی دارم هم کار میکنم هم درس میخونم اخه این انصاف نیست بخدا……من الان یه زن بی سرپناه بد بختم باید چکار کنم کمکم کنید
  :cry: :?: :cry: :?: :cry: :?: :(

 4. نغمه می‌گه:

  :cry: :cry: :idea: :twisted: :oops: من ۳ سال با شوهرم عقد بودم بعد شوهرم تقاضای طلاق دادن بعد رفتم مهریه امو بخشیدم تا برگرده زندگی کنه برگشت با ضرب و شتم من و انداخت بیرون بعد نه نفقه میده نه مهریه نه طلاق الان تکلیف من چیه

 5. حسین می‌گه:

  سلام من فرزند ۲۴ ساله پدر ومادری هستم که نمیخوام این دو تا با هم زندگش کنن پدرم خیلی بد دهن و قبلنا دست بزن داشت ولی الان جلوی من جرات نداره مادرم از دستش سرطان سینه گرفت بعد شیمی درمانی شد
  متاسفانه پدر من تریاکم مصرف دارن.
  به مامانم خیلی اسرار میکنم که جدا بشن ولی طفره میره در ضمن ۵۰ سالشون.
  واقعا داره با اعصاب مادرم بازی میکنه منم خیلی سر مامانم تعصبیم میخوام بدونم اگه مادرم راضی کنم میتونم طلاقش بگیریم،اصلا من تو دادگاه مهم هستم یا نقش هویج دارم تو رو خدا اگه کسی اطلاعی داره من در جریان بذاره.

 6. saeed می‌گه:

  من نمیخواهم از آقایون دفاع کنم و لی درصد زیادی از خانم ها به طمع مهریه وارد یک بازی بد شده اند و وکیل ها به خاطراینکه به فکر جیب خودشون هستند به این بندگان خدا قولهای بیخود میدهند و عوض اینکه مشکل رو حل کنند بیشتر میکنند.

  دادگاه رفتن اولین راه برای حل کردن مشکلات زناشویی نیست.را های بهتری هم هست مشاوره و …..

ارسال نظر


:wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)