عکس های پستانداران عجیب و کمیاب‌ +توضیحات

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

انجمن جانورشناسی انگلیس در لندن به طبقه بندی عجیب‌ترین و کمیاب‌ترین پستانداران دنیا پرداخته است که در میان آنها می‌توان به جوجه تیغی استرالیایی تا گونه‌ای از کیسه‌داران بینی کُرکی و سایر گونه‌هایی که در معرض خطر انقراض قرار دارند اشاره کرد.

به گزارش فرارو  مجله علمی نشنال جغرافی در گزارشی به انتشار طبقه‌بندی جدید کمیاب‌ترین و عجیب‌ترین پستانداران دنیا که از سوی «انجمن جانورشناسی انگلیس» انجام شده پرداخته است. در این طبقه بندی که EDGE نام دارد بسیاری از پستانداران در معرض انقراض و یا احتمالا تاکنون منقرض شده وارد شده اند.

پروژه EDGE استثنائی بودن هرگونه را برپایه «فوق شجره ژنتیکی» محاسبه می‌کند. این یک شجره ژنتیکی بسیار بزرگ است که روابط تکاملی میان تمام پستانداران را نشان می‌دهد.

از ۱۰۰ گونه حاضر در لیست امسال این طبقه بندی، ۴۹ گونه نسبت به طبقه بندی EDGE در سال ۲۰۰۷ تازگی دارند و برخی از آن‌ها نیز می‌توانند تاکنون منقرض شده باشند.

سه جوجه تیغی منقار دراز

عکس های پستانداران عجیب و کمیاب‌ +توضیحات
.

“کریس هلگن” در شرق کوهستان فوجا در اندونزی یک جوجه تیغی منقار دراز را کشف کرد. این گونه پستانداران که تخمگذار است برپایه طبقه بندی EDGE زیر نظر “انجمن جانور شناسی لندن” یکی از نادرترین و از نظر ژنتیکی خاص ترین پستاندار روی زمین است. در راس این لیست، علاوه بر جوجه تیغی منقار دراز شرقی، یک جوجه تیغی منقار دراز غربی و یک جوجه تیغی منقار دراز Attenborough نیز وجود دارند. به اعتقاد اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، هر سه گونه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند.

خفاش دم بریده

عکس های پستانداران عجیب و کمیاب‌ +توضیحات

نام علمی این خفاش Mysticina robusta است که کاملا از جزایر نیوزلند که خاستگاه طبیعی آن است محو شده است. این خفاش آخرین بار در سال ۱۹۶۷ در این جزایر دیده شد. امید برای پیدا کردن دوباره آن از چند سال قبل به وجود آمد زمانی که محققان توانستند ردپایی از این خفاش را پیدا کنند.

بایجی

عکس های پستانداران عجیب و کمیاب‌ +توضیحات

بایجی چینی یا دلفین «یانگتز» احتمالا تاکنون منقرض شده است. در حقیقت بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ تنها ۱۳ نمونه از این دلفین وجود داشتند. بایجی ها اغلب در تور ماهیگیران گرفتار می‌شدند و یا در اثر آلودگی رودخانه ها می‌مردند. این دلفین آخرین بار در سال ۲۰۰۷ مشاهده شد.

خرگوش وحشی رودخانه

عکس های پستانداران عجیب و کمیاب‌ +توضیحات

با نام علمی Bunolagus monticularis با سایر خرگوش‌های وحشی متفاوت است چراکه همانند یک خرگوش وحشی معمولی تولید مثل نمی‌کند. در حقیقت در حالی که بسیاری از گونه‌های خرگوش‌ها حداقل ۱۲ بچه به دنیا می‌آورند، خرگوش وحشی رودخانه در هر تولید مثل تنها یک بچه به دنیا می‌آورد. برای این حیوان خاک نرمی که در صحرای آفریقای جنوبی است بسیار حیاتی است. اما این گونه با رشد بی رویه کشاورزی بومی بسیاری از زمین‌های خاستگاه خود را از دست داده است.

کرگدن سوماترایی و کرکدن سیاه

عکس های پستانداران عجیب و کمیاب‌ +توضیحات

خاستگاه اصلی کرگدن سوماترایی با نام علمی Dicerorhinus sumatrensis جنوب شرقی آسیا و خاستگاه کرگدن سیاه با نام علمی Diceros bicornis آفریقای مرکزی و جنوبی است. کاهش سریع تعداد این گونه ها موجب شده است که وارد لیست EGDE شوند.

کیسه دار بینی کُرکی شمالی

عکس های پستانداران عجیب و کمیاب‌ +توضیحات

این جانور کیسه دار که شبیه خرس است با نام علمی Lasiorhinus krefftii در کوئینزلند استرالیا زندگی می کند. تنها سه گونه از این جانور کیسه دار شناسایی شده اند. در تفاوت با کوالاها و کانگروها، این کیسه داران بچه های خود را در یک کیسه در باز در پشت بدن خود حمل می کنند به این ترتیب بچه ها در زمان حرکت از کیسه به زمین نمی افتند. امروز تنها یک جمعیت کمتر از ۱۰۰ نمونه از این کیسه دار باقی مانده است.

شتر دو کوهان

عکس های پستانداران عجیب و کمیاب‌ +توضیحات

نام علمی این حیوان Camelus bactrianus است. شتر دو کوهان به دلیل توانایی بالایی که در سفرهای کویری و مقاومت بالا در مقابل بی آبی دارد اهلی شده است. به گفته زیست شناسان، اهلی کردن این جانور می تواند این جانور را برای همیشه از محل زندگی طبیعی خود دور کند. این محققان در این خصوص توضیح دادند: “تعداد زیادی شتر در روی زمین وجود دارد اما آنهایی که در محیط طبیعی خود زندگی می کنند به شدت در معرض خطر قرار دارند.”

کرگدن جاوه

عکس های پستانداران عجیب و کمیاب‌ +توضیحات

این کرگدن نسبت به کرگدن سیاه و یا کرگدن سفید بسیار ابتدایی تر است. کرگدن جاوه با نام علمی Rhinoceros sondaicus نادرترین نوع از میان تمام کرگدن‌های زنده دنیا است. به طوری‌که تنها حدود ۵۰ نمونه از این جانور باقی مانده‌اند که در فضاهای محافظت شده در ویتنام و جاوه در اندونزی زندگی می کنند.

ارسال نظر


:wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)